Sound Crazy

Serwis kultury

Czy agencje pośrednictwa pracy mogą pobierać prowizje od ludzi poszukujących pracy?

Chociaż zdecydowanie częściej ogłoszeń dotyczących ofert pracy szukamy na własną rękę, wykorzystujemy internet czy szukamy ofert w gazetach, to zdarza się też tak, że musimy korzystać z pomocy agencji pracy.


Jeżeli nie masz pewności, którzy ludzie w tamtym miejscu funkcjonują i czy są oni z tzw.
tłumaczenie
Napisał: Lori Mazzola
Na podstawie: http://www.flickr.com


"przypadku", czy też raczej są to wykwalifikowani członkowie personelu, którzy doskonale znają się na swojej pracy, to powinnaś wiedzieć, że powinni oni posiadać określone umiejętności, żeby móc funkcjonować na tym stanowisku. Jeżeli uda Ci się dotrzeć do osób, które skorzystały już z oferty agencji zapewniającej pośrednictwo pracy, którą aktualnie wybrałeś i Ty, to warto posłuchać o doświadczeniach takich osób. Istotne jest to, jak oceniają współpracę z taką agencją. To właśnie oni najlepiej będą wiedzieć, w jaki sposób dana agencja wywiązuje się ze wszystkich swoich obietnic. Zdarza się, że w takim biurze pracy do tej pory zapewniającej pośrednictwo pracy pobierane bywają opłaty za znalezienie pracy. Tak się jednak nie robi, ponieważ agencje pracy nie mają prawa domagać się jakichkolwiek opłat od klienta poszukującego zatrudnienia.


Inna sprawa jest w takiej sytuacji, kiedy chodzi o pracę wykonywaną za granicą. Wtedy wymagana może być wpłata wymaganej kwoty, jaka pokryje wszystkie koszty wiążące się z przewozem. Chodzi tutaj o bilety lotnicze czy autokarowe, załatwienie zatrudnianie cudzoziemców oraz czasem tłumaczenia dokumentów albo zabezpieczenia domu na pierwszy okres pracy.
W zależności od rodzaju posady, może być wymagane przeprowadzenie nadprogramowych szkoleń, np. w odniesieniu do BHP. Jednak takie kwestie reguluje już zazwyczaj umowa pomiędzy agencją pośrednictwa pracy a zatrudniającym.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2023-01-04 01:26:11
Tagi: klient, koszt, świadczenia, pracownicy, sposób