Sound Crazy

Serwis kultury

Jakimi elementami różnią się ogromne porty lotnicze od tych niewielkich?

Z roku na rok samoloty są coraz chętniej wybieranym sposobem podróżowania. W związku z tym rozwija się infrastruktura lotnicza, a w niej lotniska. Najpotężniejsze z nich mają bardzo szybkie tempo wzrostu i z roku na rok obsługują coraz większe rzesze pasażerów.


W rankingu największych lotnisk świata polskie Okęcie nawet nie jest wspominane. Z jakiego powodu? Ponieważ najpotężniejsze z nich w 2017 roku obsłużyły mniej więcej 100 milionów pasażerów, podczas gdy to w Warszawie jedynie 15 milionów. Gdyby jednak traktować te rankingi jak zawody, możemy się cieszyć, bo obsługuje ono coraz liczniejsze rzesze ludzi.


Pokój dziecka, młodzieżowy
Napisał: Miretto
Na podstawie: www.miretto.pl


Trzeba pamiętać, że wielkość lotniska mierzy się raczej liczbą podróżnych lub operacji lotniczych, nie powierzchnią. A jak wygląda szczyt światowych rankingów? Największe z lotnisk to porty w Atlancie (ponad 103 miliony pasażerów), Pekinie (95 milionów) oraz Dubaju (85 milionów pasażerów). Interesujące jest to, że na liście tej w pierwszej dziesiątce znajdują się jedynie dwa lotniska europejskie – paryskie Charlesa de Gaulle’a oraz londyńskie Heathrow.


manager
Napisał: Nacho
Na podstawie: http://www.flickr.com


Mimo potężnych ich rozmiarów nie warto ulegać panice, jeśli po raz pierwszy korzystamy z jednego z największych, zatłoczonych lotnisk. Zasadniczo są one podobne do siebie, bo spełniają podobne funkcje i obsługują takich samych podróżnych. Jak się odnaleźć na takich lotniskach? Po pierwsze sprawdźmy, z którego terminalu odlatujemy. Na berlińskim Tegel terminale są oddalone od siebie o kilka minut drogi, ale już w Dubaju będziemy wędrować w bardzo długo.
O inne rzeczy także się nie obawiajmy. Lotniska nie różnią się nawet językiem instrukcji, bo miejscowe instrukcje (np. po arabsku) są zawsze podpisywane również w po angielsku.


Na każdym z nich, żeby znaleźć wyjście lub swoją bramkę, powinno się zwyczajnie podążać za napisami (słowo „exit” znaczy wyjście, „security check” kontrolę bezpieczeństwa, natomiast „gate” bramkę) oraz instrukcjami. I być na miejscu odpowiednio wcześniej, bo nawet te mniejsze lotniska potrafią zaskoczyć swoim obszarem i czasem koniecznym do przejścia wszystkich procedur.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-01-25 08:09:30
Tagi: transport, części, lokal