Sound Crazy

Serwis kultury

W jaki sposób zacząć naukę gry na gitarze

Dobierając swoje pierwsze utwory na gitarę, młodzi adepci tego instrumentu często rozpoczynają od piosenek. Małe dzieci zwykle grają utwory do śpiewania, które znane są od lat nawet naszym dziadkowm czy też rodzicom. Piosenki te znajdują się w kanonie utworów, które znajdujemy w większości śpiewników harcerskich i ogniskowych. Są to oczywiście piosenki bardzo proste, grane są na prostych podstawowych akordach, nawet w sytuacji gdy w oyginale partie gitary są bardziej rozbudowane.
gitara
Na podstawie: http://www.morguefile.com/
Takie podejście do nauki gry na instrumencie może oczywiście dawać możliwość pogrywania sobie na gitarze na ogniskach. Będziemy potrafili zagrać kilka piosenek, najczęściej większość z nich uderzać będziemy w identyczny sposób, sprowadzając wszystkie do podstawowych akordów i charakterystycznych kilku bić ogniskowych. Na pewno jednak nasz słuch nie uwrażliwi się na to, czym naprawdę jest muzyka, bogactwo dźwięków, interwałów, zależności pomiędzy trybami akordów i wszelkimi ich przebiegami, progresjami.Jednak jeżeli młody człowiek jest bardziej ambitny i oczekuje czegoś więcej od muzyki, muzi już na samym początku wyszukiwać sobie kawałki z różnorodnych gatunków muzycznych. Dobrze jest też, żeby te utwory grane były różnymi technikami. Często wielokrotne przegranie piosenki lub utworu, który na początku wydaje nam się niezrozumiały i mało wpadający w ucho, może sprawić, że nasz słuch w końcu uzna te melodie za ciekawe i bardzo ładne. Z czasem stwierdzimy, że jesteśmy w stanie usłyszeć co raz więcej muzyki i tym samym nasz muzyczny świat rozrósł się o nowe przestrzenie.

gitara
Napisał: Angela Quitoriano
Na podstawie: http://www.flickr.com
W młodym wieku oczywiście podstawową rolę w grze na gitarze odgrywją emocje. To one one sprawiają, że nasza chęć gry wzrasta. Mówiąc językiem prostym, można powiedzieć, że nakręcamy sięw sytuacji, w której udaje nam się zagrać jakiś motyw, a do tego jeśli jest to utwór, który lubimy i czujemy, wówczas doświadczamy ogrmnego przypływuczujemy ogromną dawkę energii. Warto więc oprócz zwykłych banalnych piosenek grać utwory z repertuaru klasycznego lub nawet jazzowego. Oczywiście najistotniejszy jest silnik, serce, które emocje pobudzi, a tutaj jednak na początku największą frajdę dają nam utwory rockowe.

Szukając odpowiednich tytułów na pewno warto sięgnąć do takich zespołów jak Metallica, Led Zeppelin, czy , albo Muse - . W tym ostatnim przypadku partie gitar zwykle wzbogacone są o efekty elektroniczne. Szukanie brzmienia swojego instrumentu może stać się również zupełnie nową przygodą w zgłębianiu tajemnic muzyki.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 08:59:39
Tagi: muzyka, Zespół, piosenka