Sound Crazy

Serwis kultury

Jak funkcjonuje giełda - kwestie związane z giełdą papierów wartościowych

Pierwsza giełda papierów wartościowych pojawiła się w roku 1817. Obracano na niej przede wszystkim obligacjami oraz wekslami. Dopiero w połowie XIX wieku większego znaczenia nabrał handel akcjami. Giełda prowadziła swoją działalność do roku 1939, zdecydowano się ją zamknąć po wybuchu II wojny światowej. Ponowny start giełdy nastąpił dopiero w roku 1991. Aktualnie GPW znajdująca się w stolicy naszego kraju jest największą giełdą w obszarze Europy Wschodniej i Środkowej.
finanse
O giełdach słyszał chyba każdy. Funkcjonuje ich przynajmniej parę i nie są to tylko giełdy papierów wartościowych. Poza giełdami papierów wartościowych działają giełdy towarowe. Na giełdach mających taki profil ma miejsce handel na przykład takimi surowcami, jak ropa naftowa. Największe jednak emocje rodzą giełdy papierów wartościowych. Większość z nas zadaje sobie pytanie: jak działa giełda? Pytanie jak działa giełda jest pytaniem, na które niełatwo jest udzielić krótkiej odpowiedzi. Otóż giełda papierów wartościowych jest miejscem, w którym spotykają się osoby w celu sprzedaży lub kupna akcji - czytaj o działaniu giełdy.
Na giełdzie prowadzonej w Warszawie notowanych jest trzysta pięćdziesiąt firm o polskim kapitale i posiadających zagraniczny kapitał. To akcje tych przedsiębiorstw objęte są obrotem na giełdzie. Handel na giełdzie ma inny przebieg niż handel w sklepie czy na placu targowym. Ma on charakter wirtualny, kupujący i sprzedający nie mogą siebie zobaczyć.

Nasz link do www kurs trenerski białystok zaskoczy Cię niezwykle pozytywnie. Wyszukasz tam dużo szczegółowych wiadomości. W takim razie nie zwlekaj i klikaj!finanse
Napisał: Allan Ajifo
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zlecenia od możliwych kupców lub osób sprzedających przesyłane są przy pomocy drogi elektronicznej. Na giełdzie w w stolicy naszego kraju wszelkie transakcje odbywają się tylko w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 16.30. Są także dni, kiedy sesji nie ma. Sesje nie mają miejsca między innymi Wigilię i pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz 1 stycznia. Transakcje odbywają się za pośrednictwem domów maklerskich. Wymaga to otwarcia przez klienta rachunku o charakterze inwestycyjnym. Cena, za jaką pragnie on kupić akcje wybranej spółki są określane nie przez maklera, ale osobiście przez niego. Makler pełni tylko rolę pośrednika. Na giełdzie inwestować mogą inwestorzy o charakterze indywidualnym, ale również duże i małe firmy.

Do znaczących spółek, które notowane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zalicza się między innymi Alior Bank. Na giełdzie spółka ta obecna jest jest od roku 2012. Dwa lata później jej akcje dostały się do WIG 20, który obejmuje największe spółki spośród obecnych na giełdzie. Już w chwili wejścia na giełdę zainteresowanie kupnem akcji tej włoskiej spółki było dość spore, mimo że kurs Alior, jak na spółkę debiutującą był ustalony dość wysoko - kurs Alior. Obecnie także ich kurs Alior jest stosunkowo wysoki. Notowania spółki mogą być sprawdzone nie tylko w indeksie WIG 20, ale także indeksie WIG-banki. W indeksie tym notowane są wszystkie spółki , które należą do sektora bankowego. W indeksie tym obecnych jest jeszcze czternaście innych spółek tego rodzaju.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 09:30:23
Tagi: giełda, spółka, surowce